جای جوش روی صورت

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

همانگونه که داشتن آکنه می تواند به اندازه ی کافی بد باشد ، ایجاد جوشگاه های دائم بر روی پوست ( جای جوش ) که به علت صدمه به قسمت های عمقی تر پوست بوجود آمده اند هم می تواند بد باشد . ...

همراهان مجله سلامتی راستینه ، خوب می دانند که بعد از اینکه جای جوش بهبود می یابد ، جای آن یک لکه قرمز باقی می ماند که اصطلاحا به آن ، ماکول Macule گفته می شود . ماکول ها ، آخرین علامت التهاب در پوست بوده و می توانند تا شش ماه باقی بمانند . جوشگاه دیگری که ممکن است ایجاد شود و به رنگ قهوه ای می باشد را اصطلاحا هیپرپیگمانتاسیون بعد از التهاب می نامند .
بر اثر فرایند التهاب و خارش پوست ، سلول های حاوی رنگدانه ( پیگمان ) پوست ، تحریک شده و تیره تر می شوند . این وضعیت ممکن است حدود ۱۸ ماه باقی بماند . جوشگاه های واقعی معمولا مدت بیشتری طول می کشند و هم بر اثر صدماتی که به علت وجود آکنه ایجاد شده اند و هم بر اثر تلاشی که خود بدن برای ترمیم آسیبها به عمل می آورد ایجاد می گردند .

در انواع آکنه و جوش ، بعضی از افراد را می بینیم که نسبت به سایرین بیشتر مستعد بروز جوشگاه هستند و به آسانی به این مشکل دچار می گردند . روند ایجاد جوشگاه ها هنوز به خوبی مشخص نشده است اما بیشتر در مواقعی که آکنه های شدید ، همراه ندول ها با کیست ها وجود دارند ایجاد می شود .

جوشگاه ها

جوشگاه ها ( جای جوش ) را به چند گروه می توان تقسیم کرد ؟

  • جوشگاه هایی ( جای جوش ) که فرو رفته هستند .
  • جوشگاه هایی ( جای جوش ) که برآمده هستند .

هشت اشتباه رایج درمورد جوش در کنار دلایل و درمان جوش صورت از مطالب خواندنی مجله سلامتی راستینه است .

 ترکاندن جوش ها

قبل از اینکه در مورد انواع درمان هایی که برای جوشگاه ها وجود دارد صحبت نماییم ، بهتر است چند نکته را در مورد این جوشگاه ها به خاطر بسپارید :

  • برای اینکه دچار جوشگاه ( جای جوش ) شوید حتما هم لازم نیست که آکنه های شدیدی داشته باشید .
  • فشار دادن و ترکاندن جوش ها با روش های غلط ، باعث افزایش احتمال بروز جوشگاه می گردد .
  • جای جوش ها تا چندین سال بعد از خوب شدن آکنه باقی خواهند ماند .
  • درمان آکنه در مراحل اولیه آن باعث کاهش احتمال ایجاد جوشگاه ها خواهد شد . به دست آوردن یک نتیجه ی خوب از درمان جوشگاه ها ، مشکل می باشد ، بخصوص اگر جوشگاه ها از نوع فرورفته باشند . گاهی اوقات فقط ۳۵ تا ۵۰ درصد ، بهبودی جای جوش ها بدست می آید .

ایزوترتینوئین

سوال : حتی اکنون که بعد از درمان با داروی ایزوترتینوئین ( آکوتان) ، آکنه من کاملا بهبود یافته است ، اما هنوز جای آنها قرمز هستند . آیا این قرمزی هم از بین خواهد رفت ؟

بله ، پوست می تواند بعد از درمان با ایزوترتینوئین به مدت چند هفته یا چند ماه کاملا التهابی و قرمز به نظر آید اما بعد از مدتی دوباره به حالت طبیعی خود بازخواهد گشت . پوست به علت التهاب آکنه و اثر خشک کنندگی و تحریکی داروی ایزوترتینوئین ، قرمز می شود . استفاده از مرطوب کننده ها می تواند در برطرف کردن سریعتر این قرمزی پوست ، کمک کننده باشد .

استفاده از کرم

سوال : حدود ۱۰ سال پیش من دچار آکنه بوده ام اما با اینکه آکنه من اکنون خوب شده است جای جوش ها هنوز باقی است . من در حال حاضر از یک کرم استفاده می کنم تا این جای جوش ها را از بین ببرم . آیا شما فکر می کنید که این کرم بتواند مشکل مرا برطرف نماید ؟

پاسخ به این سوال شما سخت می باشد زیرا ما نمی دانیم که جای جوش شما از چه نوعی است ( نوع فرورفته یا برآمده) و از رنگ پوست شما هم اطلاعی نداریم . اگر جای جوش شما خیلی شدید هستند ، استفاده از کرم ها نمی تواند کمکی به شما بکند اما اگر این جوشگاه ها نسبتا سطحی هستند ، استفاده از مرطوب کننده هایی که باعث شاداب نگه داشتن پوست می شوند و بکار بردن کرم ترتینوئین می تواند تا حدودی موثر باشد . درصورت استفاده از کرم های ترتینوئین ، شما باید از نور آفتاب دوری نمایید و در هنگام بیرون رفتن از خانه هم از کرم های ضد آفتاب استفاده نمایید .

ویتامین e

سوال : به علت آکنه ای که من قبلا داشته ام ، اکنون دچار جوشگاه های فرورفته عمیقی هستم . من شنیده ام که ویتامین e می تواند در برطرف کردن جای جوش کمک کننده باشد ؟

هیچ دلیل علمی در اینکه استفاده از ویتامین e می تواند در برطرف کردن جای جوش موثر باشد وجود ندارد . با این حال ، اکثر کرم های حاوی ویتامین e ، مرطوب کننده های خوبی بوده و می توانند به طور کلی در سلامت پوست شما موثر باشند و شاید به پنهان کردن جای جوش های شما نیز کمک نمایند .

مقاله مرتبط : داروهای ضد آکنه موجود در ایران

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

...
نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : دوشنبه 6 آذر 1396 ساعت: 8:36

close
تبلیغات در اینترنت